Výhradní importér německých stavebních materiálů hahne a KÖSTER
+420 732 132 445

POROVNÁNÍ ŽIVOTNOSTI DOSTUPNÝCH TECHNOLOGIÍ NA TRHU

TPO/FPO fólie KÖSTER na bázi PE (polyetylenu) s životností i více než 40 let
(testy pro simulaci stárnutí vykazují 50 let vysoké zátěže bez prokazatelných změn)

Odolnost vůči povětrnostním vlivům, prorůstání kořenů, pružnost, odolnost proti chemikáliím a homogennost: to je výčet nejdůležitějších vlastností, které by membránové krytiny měly splňovat. KÖSTER TPO /FPO (PE) je sázka na jistotu. Tam, kde ostatní membránové krytiny již ztrácí, KÖSTER TPO /FPO (PE) nikdy nezklame. Z krytin na bázi PVC se do ovzduší postupně uvolňují změkčovadla, a to způsobuje křehnutí a následné defekty (odolává max.-20°C).

Jsou všechny TPO fólie stejné?
Většina výrobců používá pro výrobu TPO fólií jako hlavní surovinu PP (polypropylen) a tento systém odolává až -30°C.

KÖSTER používá zatím nejmodernější a nejodolnější technologii, která je založena PE bázi (polyetylenové) a odolává až -100°C.
Porovnání vlastností PVC a PE báze s PP bází:

  • PE technologie má ze všech 3 nejvyšší a dlouhodobou flexibilitu
  • PE má ze všech 3 nejvyšší vnitřní pevnost a odolnost proti obrusu
  • PE je oproti PP houževnatější a má vyšší hustotu, díky čemuž je trvanlivější a odolnější proti roztržení. Toto vlastnost zároveň přináší i nejvyšší možné odolnosti vůči prorůstání kořenům a odolává i nejagresivnějším druhům jako je např. Hlohyně šarlatová anebo Pýr plazivý.
  • PE hoří beze zbytku, vytváří oxid uhličitý a vodu (PVC uvolňuje vysoce jedovatý chlorovodík a dioxin)
  • PE přitahuje mnohem méně nečistot, prachu a dalších organických prvků
  • PE má nejvyšší odolnost vůči mikrooganismům
  • PE je odolnější vůči UV záření
  • PE odolává lépe nižším teplotám až -100 °C (PVC -20°C, PP -30°C)
  • PVC fólie (max. životnost 20 let)

PVC materiál je sám o sobě velmi křehký a není flexibilní, aby mohl být použit pro střešní krytinu, tak se do jeho pevné chemické struktury musí dodávat vysoký obsah přísad. Jedná se zejména o nejrůznější změkčovadla a stabilizátory. Přitom je zajímavé, že právě přísady mohou tvořit 40–70 % finálního produktu. I přísady jsou bohužel toxické a jedovaté. Právě tyto přísady nejsou k PVC chemicky vázané, a proto dochází k jejich stálému uvolňování. Díky tomu ztrácí krytina požadované vlastnosti mezi něž patří flexibilita a vnitřní pevnost. Krytina chřadne a křehne. Její životnost a odolnost je ve srovnání s nejmodernější TPO technologii na bázi polyetylenu až o 70 % nižší. PVC krytina výrazně ztrácí odolnost už při teplotách -20°C a čím je starší, tak odolnost vůči teplotě klesá.
Rozpad PVC krytiny (již po 8 letech)

Related posts